Skip to content

1918 Genesee St

Trenton, NJ 08610

Built 1998

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 14, 2020

Property Information

Block2318
Lot2.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page244

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,014
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
15%
Improvement Value:$172,300
85%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,168+6.7%
2024$6,718+6.3%
2023$6,320-10.9%
2022$7,095+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,014DeedBook 6414, Page 1315Recorded9/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 3092, Page 212