Skip to content

108 Field Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1978

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Sep 30, 1992

Property Information

Block2326
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,222
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
19%
Improvement Value:$128,900
81%
Total Assessment$159,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,607+6.7%
2024$5,255+1.2%
2023$5,191-10.9%
2022$5,828+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2619, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1978