Skip to content

102 Overlook AveTrenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block2331
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page270

Building Details

Building Class35
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage932
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,800
40%
Improvement Value:$37,300
60%
Total Assessment$62,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,188+6.7%
2024$2,051+1.2%
2023$2,026-10.9%
2022$2,275+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft932DeedBook 6426, Page 1790Recorded1/8/2021

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5150, Page 125

Property Sale

SaleMulti
$53,300
DeedBook 4387, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1900