Skip to content

632 Berg AveTrenton, NJ 08610

Built 1942

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Jun 8, 2006

Property Information

Block2352
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page224

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage992
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
36%
Improvement Value:$41,400
64%
Total Assessment$64,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,266+6.7%
2024$2,124+1.2%
2023$2,098-10.9%
2022$2,355+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 5391, Page 208

Property Sale

SaleMulti
$73,650
DeedBook 5084, Page 290

Property Sale

SaleMulti
$67,900
DeedBook 3535, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1942