Skip to content

216 Borden AveTrenton, NJ 08610

Built 2017

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Jan 31, 2014

Property Information

Block2356
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page200

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,900
15%
Improvement Value:$206,800
85%
Total Assessment$244,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,623+6.7%
2024$8,082+1.2%
2023$7,985-10.9%
2022$8,963+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

DeedBook 6187, Page 1258Recorded2/10/2014

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 6042, Page 535

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 5262, Page 274