Skip to content

375 Pitman Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1998

Last Sale Price
$68,600
Last Sale Date
Jun 8, 1998

Property Information

Block2357
Lot7.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page200

Building Details

Building Class17
DescriptionML 2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,100
32%
Improvement Value:$74,200
68%
Total Assessment$109,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,852+6.7%
2024$3,610+1.2%
2023$3,566-10.9%
2022$4,004+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$68,600
DeedBook 3387, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1998