Skip to content

239 Independence AveTrenton, NJ 08610

Built 1948
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 1994

Property Information

Block2360
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page272

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,182
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
21%
Improvement Value:$120,000
79%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$4,680-11.4%
2022$5,285+3.2%
2021$5,122+1.4%
2020$5,051+4.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948