Skip to content

102 W Taylor AveTrenton, NJ 08610

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$377,500
Last Sale Date
Nov 18, 2024

Property Information

Block2385
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page201

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,600
22%
Improvement Value:$146,600
78%
Total Assessment$187,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,597+6.7%
2024$6,183+1.2%
2023$6,108-10.9%
2022$6,857+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$377,500
Sq Ft1,288DeedBook 6575, Page 456Recorded11/20/2024

Property Sale

SaleMulti
$124,900
DeedBook 2450, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1988