Skip to content

645 Mcclellan AveTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Apr 21, 2005

Property Information

Block2389
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page273

Building Details

Building Class17
Description2SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,700
19%
Improvement Value:$159,500
81%
Total Assessment$196,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,914+6.7%
2024$6,480+1.2%
2023$6,402-11.2%
2022$7,206+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$289,900
DeedBook 5039, Page 53

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 2597, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1955