Skip to content

634 Mcclellan AveTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Nov 29, 2005

Property Information

Block2389
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page273

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,322
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
23%
Improvement Value:$127,200
77%
Total Assessment$164,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,808+6.7%
2024$5,443+1.2%
2023$5,377-10.9%
2022$6,037+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$262,000
DeedBook 5238, Page 200

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 5014, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1955