Skip to content

245 Lillian AveTrenton, NJ 08610

Built 1945

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block2396
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page248

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
39%
Improvement Value:$82,700
61%
Total Assessment$135,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,782+6.7%
2024$4,482+1.2%
2023$4,428-11.2%
2022$4,984+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900

From:

To:

Sq Ft984DeedBook 6371, Page 1467Recorded6/25/2019

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 6008, Page 228

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4691, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1945