Skip to content

54 Soloff DrTrenton, NJ 08610

Built 2005

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Jan 31, 2005

Property Information

Block2408
Lot40.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page275

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,444
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
18%
Improvement Value:$243,400
82%
Total Assessment$295,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,410+6.7%
2024$9,757+1.2%
2023$9,639-11.2%
2022$10,850+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 4994, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4730, Page 1