Skip to content

166 Hunter Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1937

Last Sale Price
$108,750
Last Sale Date
Nov 20, 1997

Property Information

Block2416
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page251

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
33%
Improvement Value:$107,400
67%
Total Assessment$159,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,624+6.7%
2024$5,272+1.2%
2023$5,208-11.2%
2022$5,862+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$108,750
DeedBook 3298, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1937