Skip to content

317 Fetter AveTrenton, NJ 08610

Built 1938

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 3, 2022

Property Information

Block2430
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page253

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,010
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
38%
Improvement Value:$93,800
62%
Total Assessment$151,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,349+6.7%
2024$5,014+1.2%
2023$4,953-11.2%
2022$5,576+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,010DeedBook 6470, Page 725Recorded1/10/2022

Property Sale

SaleMulti
$125,609
DeedBook 4348, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1938