Skip to content

22 Kenwood Terr

Trenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 8, 2024

Property Information

Block2436
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,142
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
41%
Improvement Value:$103,100
59%
Total Assessment$175,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,171+6.7%
2024$5,784+1.2%
2023$5,714+4.1%
2022$5,486+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,142DeedBook 6553, Page 1670Recorded4/12/2024

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 3334, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1953