Skip to content

38 Quimby AveTrenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Dec 17, 1979

Property Information

Block2436
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,500
36%
Improvement Value:$135,100
64%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,422+6.7%
2024$6,956+1.2%
2023$6,872+4.1%
2022$6,598+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 2122, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1953