Skip to content

29 Holmes AveTrenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 26, 2024

Property Information

Block2439
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,585
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,200
26%
Improvement Value:$217,200
74%
Total Assessment$293,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,339+6.7%
2024$9,691+1.2%
2023$9,574+4.1%
2022$9,192+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,585DeedBook 6551, Page 153Recorded3/12/2024

Property Sale

SaleMulti
$161,000
DeedBook 3252, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1900