Skip to content

1997 Kuser Rd

Trenton, NJ 08690

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 7, 2001

Property Information

Block2445.01
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description1SM G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,074
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,500
35%
Improvement Value:$132,800
65%
Total Assessment$204,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,200+6.7%
2024$6,748+1.2%
2023$6,666+4.1%
2022$6,401+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965