Skip to content

33 Andover WayTrenton, NJ 08610

Built 1997

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 26, 2004

Property Information

Block2445.01
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,782
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,400
24%
Improvement Value:$315,100
76%
Total Assessment$414,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,607+6.7%
2024$13,691+1.2%
2023$13,525+4.1%
2022$12,986+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 4802, Page 26

Property Sale

Sale
$352,850
DeedBook 3224, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1997