Skip to content

29 Andover WayTrenton, NJ 08610

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
May 5, 2025

Property Information

Block2445.01
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,598
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,300
25%
Improvement Value:$262,600
75%
Total Assessment$350,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,366+6.7%
2024$11,590+1.2%
2023$11,450+4.1%
2022$10,994+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft2,598DeedBook 6592, Page 1174Recorded6/3/2025

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 3499, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1998