Skip to content

42 Andover WayTrenton, NJ 08610

Built 1998

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Jun 16, 1998

Property Information

Block2445.02
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,598
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
26%
Improvement Value:$261,800
74%
Total Assessment$354,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,236+6.8%
2024$11,453+1.3%
2023$11,311+4.2%
2022$10,850+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 3390, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1998