Skip to content

111 Cairns WayTrenton, NJ 08610

Built 1996

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 13, 1996

Property Information

Block2445.02
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,100
25%
Improvement Value:$276,200
75%
Total Assessment$368,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,979+6.7%
2024$12,165+1.2%
2023$12,018+4.1%
2022$11,539+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3082, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1996