Skip to content

102 Cairns WayTrenton, NJ 08610

Built 1997

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jun 17, 2005

Property Information

Block2445.03
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,800
26%
Improvement Value:$267,200
74%
Total Assessment$363,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,792+6.7%
2024$11,990+1.2%
2023$11,845+4.1%
2022$11,373+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 5099, Page 79

Property Sale

Sale
$232,774
DeedBook 3180, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1997