Skip to content

246 Fetter Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1942

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 1, 2004

Property Information

Block2454
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page281

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
27%
Improvement Value:$169,400
73%
Total Assessment$231,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,147+6.7%
2024$7,637+1.2%
2023$7,544-11.2%
2022$8,492+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 4816, Page 106

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 2254, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1942