Skip to content

374 Redwood Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Mar 28, 2008

Property Information

Block2459
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page253

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,199
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,300
30%
Improvement Value:$126,200
70%
Total Assessment$181,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,396+6.7%
2024$5,995+1.2%
2023$5,922+4.1%
2022$5,686+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$252,000
DeedBook 5974, Page 92

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5760, Page 138

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3797, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1950