Skip to content

1605 Arena Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 23, 2004

Property Information

Block2459
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page253

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
32%
Improvement Value:$114,800
68%
Total Assessment$168,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,941+6.7%
2024$5,569+1.2%
2023$5,501+4.1%
2022$5,282+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 4753, Page 291

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 3553, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1950