Skip to content

68 Dewey Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1935

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Oct 28, 1994

Property Information

Block2466
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page279

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
26%
Improvement Value:$125,400
74%
Total Assessment$168,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,949+6.7%
2024$5,575+1.2%
2023$5,508-11.2%
2022$6,200+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2880, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1935