Skip to content

48 Dewey Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1935

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Mar 10, 2021

Property Information

Block2467
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page279

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage908
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
32%
Improvement Value:$82,900
68%
Total Assessment$121,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,296+6.7%
2024$4,026+1.2%
2023$3,978-11.2%
2022$4,477+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$139,000
Sq Ft908DeedBook 6438, Page 146Recorded4/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$53,000
DeedBook 2937, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1935