Skip to content

117 Homestead Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1941

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Apr 10, 2024

Property Information

Block2470
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,150
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
35%
Improvement Value:$113,600
65%
Total Assessment$174,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,153+6.7%
2024$5,767+1.2%
2023$5,697+4.1%
2022$5,470+7.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,150DeedBook 6554, Page 982Recorded4/22/2024

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,150DeedBook 6368, Page 559Recorded5/23/2019

Property Built

Built

Year Built: 1941