Skip to content

68 Knapp Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1976

Last Sale Date
Jul 29, 2015

Property Information

Block2474
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page226

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,100
29%
Improvement Value:$172,800
71%
Total Assessment$243,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,345+6.9%
2024$7,806+1.3%
2023$7,708+4.3%
2022$7,391+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976