Skip to content

66 Knapp Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1976

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
Sep 16, 2016

Property Information

Block2474
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page226

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
32%
Improvement Value:$155,400
68%
Total Assessment$227,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,024+6.7%
2024$7,521+1.2%
2023$7,430+4.1%
2022$7,134+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$264,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 6263, Page 39Recorded9/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 1976