Skip to content

1645 Spruce StTrenton, NJ 08610

Built 1975

Last Sale Date
Feb 6, 2007

Property Information

Block2474
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page255

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
31%
Improvement Value:$164,200
69%
Total Assessment$236,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,341+6.7%
2024$7,818+1.2%
2023$7,724+4.1%
2022$7,416+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975