Skip to content

1773 Spruce St

Trenton, NJ 08610

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2021

Property Information

Block2474
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page255

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
24%
Improvement Value:$215,300
76%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,733+6.9%
2024$9,107+1.3%
2023$8,994+4.3%
2022$8,626+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook 2173, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1945