Skip to content

1720 Orchard AveTrenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2008

Property Information

Block2474
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page255

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,900
39%
Improvement Value:$114,400
61%
Total Assessment$186,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,565+6.7%
2024$6,153+1.2%
2023$6,079+4.1%
2022$5,837+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948