Skip to content

38 Parent AveTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 25, 1989

Property Information

Block2481
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page292

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
25%
Improvement Value:$130,400
75%
Total Assessment$173,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,431+6.7%
2024$6,028+1.2%
2023$5,955+4.1%
2022$5,718+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2500, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1930