Skip to content

71 Maple Shade Ave West

Trenton, NJ 08610

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 1979

Property Information

Block2484
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
31%
Improvement Value:$132,800
69%
Total Assessment$193,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,830+6.7%
2024$6,401+1.2%
2023$6,324+4.1%
2022$6,072+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922