Skip to content

49 Maple Shade Ave West

Trenton, NJ 08610

Built 1946

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Dec 23, 2004

Property Information

Block2484
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
31%
Improvement Value:$133,900
69%
Total Assessment$194,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,868+6.7%
2024$6,438+1.2%
2023$6,360+4.1%
2022$6,106+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook 4961, Page 102

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 3350, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1946