Skip to content

3157 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 2022
Commercial

Last Sale Price
$6,700,000
Last Sale Date
Nov 8, 2023

Property Information

Block2487
Lot2.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page292

Building Details

Building Class10
DescriptionWAWA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,002
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$689,700
19%
Improvement Value:$2,954,300
81%
Total Assessment$3,644,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$128,415+6.7%
2024$120,361+1618.1%
2023$7,006+0.0%
2022$7,006
Property History

Property Sale

Sale
$6,700,000
Sq Ft5,002DeedBook 6540, Page 1672Recorded11/14/2023

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

SaleMulti
$425,000
DeedBook 6435, Page 476