Skip to content

130 Maple Shade Ave West

Trenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Apr 16, 2008

Property Information

Block2489
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,749
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
28%
Improvement Value:$154,200
72%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,577+6.7%
2024$7,101+1.2%
2023$7,015+4.1%
2022$6,736+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$299,000
DeedBook 5840, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1948