Skip to content

194 White Horse Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1910

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Aug 7, 1996

Property Information

Block2490
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,702
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
30%
Improvement Value:$128,000
70%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,445+6.7%
2024$6,041+1.2%
2023$5,968+4.1%
2022$5,730+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 3102, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1910