Skip to content

1852 Exton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$136,900
Last Sale Date
May 31, 1989

Property Information

Block2490
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
38%
Improvement Value:$100,600
62%
Total Assessment$161,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,695+6.7%
2024$5,338+1.2%
2023$5,273+4.1%
2022$5,063+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$136,900
DeedBook 2489, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 1925