Skip to content

1842 Orchard Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 7, 2024

Property Information

Block2493
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page256

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage705
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
45%
Improvement Value:$83,100
55%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,325+6.7%
2024$4,991+1.2%
2023$4,930+4.1%
2022$4,734+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6558, Page 1593

Property Sale

Sale
$196,000
Sq Ft705DeedBook 6464, Page 1429Recorded11/18/2021

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft705DeedBook 6373, Page 716Recorded7/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 1938