Skip to content

448 Wh-Mer Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 14, 2010

Property Information

Block2494
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page256

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,000
23%
Improvement Value:$198,700
77%
Total Assessment$257,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,081+6.7%
2024$8,512+1.2%
2023$8,409+4.1%
2022$8,074+2.2%
Property History
Sales6

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 6059, Page 253

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 5756, Page 142

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 4875, Page 208

Property Sale

SaleMulti
$185,500
DeedBook 4476, Page 215

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 4323, Page 170

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 2958, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1930