Skip to content

1842 Spruce StTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2006

Property Information

Block2494
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page256

Building Details

Building Class17
Description1SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
35%
Improvement Value:$124,700
65%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,780+6.7%
2024$6,355+1.2%
2023$6,278+4.1%
2022$6,028+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 5122, Page 186

Property Sale

SaleMulti
$121,000
DeedBook 4071, Page 87

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 3157, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1940