Skip to content

3 Spruce Ct

Trenton, NJ 08610

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2001

Property Information

Block2494
Lot57
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page226

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,800
32%
Improvement Value:$148,600
68%
Total Assessment$219,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,732+6.7%
2024$7,247+1.2%
2023$7,159+4.1%
2022$6,874+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$62,500
DeedBook 2623, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1976