Skip to content

1608 Spruce StTrenton, NJ 08610

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2014

Property Information

Block2494
Lot65
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page226

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
30%
Improvement Value:$167,200
70%
Total Assessment$238,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,405+6.7%
2024$7,878+1.2%
2023$7,782+4.1%
2022$7,472+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976