Skip to content

96 Knapp AveTrenton, NJ 08610

Built 1976

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Apr 25, 2013

Property Information

Block2495
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
27%
Improvement Value:$196,200
73%
Total Assessment$268,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,462+6.7%
2024$8,869+1.2%
2023$8,761+4.1%
2022$8,412+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$182,000
DeedBook 6170, Page 571

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 5772, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1976