Skip to content

179 Chapman AveTrenton, NJ 08610

Built 1947

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 31, 1996

Property Information

Block2497
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
28%
Improvement Value:$187,400
72%
Total Assessment$259,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,127+6.7%
2024$8,555+1.2%
2023$8,451+4.1%
2022$8,114+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3082, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1947