Skip to content

171 Garden Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1968
Other Exempt

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 12, 2017

Property Information

Block2500
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
25%
Improvement Value:$206,300
75%
Total Assessment$276,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$7,829+2.7%
2018$7,622-1.1%
2017$7,710+1.7%
2016$7,580+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 6306, Page 804Recorded11/8/2017

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 6281, Page 414Recorded4/5/2017

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 2535, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1968