Skip to content

118 Holmes AveTrenton, NJ 08610

Built 1953
Other Exempt

Last Sale Price
$53,500
Last Sale Date
Dec 6, 1983

Property Information

Block2502
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,500
39%
Improvement Value:$116,700
61%
Total Assessment$192,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$5,589+2.7%
2019$5,443+2.8%
2018$5,293+0.6%
2017$5,261+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$53,500
DeedBook 2236, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1953